ورود  \/ 
x
x
ثبت  \/ 
x

جشنواره فرهنگ مالياتي

جشنواره فرهنگ مالياتي

 

جشنواره فرهنگ مالياتي، حرکتي نوين در مسير فرهنگ سازي:

فرهنگ نقش مهمي را در سيستم مالياتي ايفا مي کند. همچنين عامل مهمي براي موفقيت نظام مالياتي و جهت گيري هاي سازماني به شمار مي رود، چرا که بر رفتار مردم و گروه هايي که با اين نظام در ارتباطند اثر مستقيم مي گذارد.

يکي از عوامل موثر در ارتقاء فرهنگ مالياتي، آگاهي مردم از ضرورت پرداخت ماليات و آشنايي با آثار پرداخت آن در جامعه مي باشد. نهادينه شدن فرهنگ در ميان هر ملتي در اثر آموزش و يادگيري به وجود مي آيد که اين امر مستلزم برنامه ريزي مدون و طولاني مدت است.

برگزاري نخستين جشنواره ملي فرهنگ مالياتي يکي از برنامه هايي است که با توجه به سطح گستردگي و اطلاع رساني هاي مناسب، منجر به افزايش آگاهي مالياتي در بين اقشار مردم مي شود. متاسفانه عليرغم فعاليت هاي بسياري که در زمينه فرهنگ سازي مالياتي صورت گرفته، همچنان اين واژه نقش چندان پررنگي در ذهنيت اکثر مردم ندارد. لذا انتظار مي رود اين جشنواره بتواند در کنار ديگر اقدامات سازمان مالياتي بر رفتار موديان اثرات مطلوبي بر جاي گذارد.

برگزاري جشنواره ملي فرهنگ مالياتي با ارتقاء ميزان آگاهي و شناخت مردم، کمک شاياني به بستر سازي فرهنگي در عرصه ماليات خواهد کرد و با اطلاع رساني صحيح و استفاده از ابزارهاي تبليغاتي و درگير کردن ذهن مردم براي شرکت در اين جشنواره، مي تواند رويکرد آن ها را نسبت به مقوله ماليات تغيير دهد که تبديل اين ذهن به رفتار، نيازمند اين است که مردم به يک باور برسند (باور کنند که ماليات هاي پرداختي آنها در جهت توسعه و رفاه خودشان هزينه مي شود) که با تحقق اين موضوع، مردم با اشتياق نسبت به انجام وظايف خود اقدام مي‌کنند.

جشنواره ملي فرهنگ مالياتي را مي توان يک رويداد مهم در نظام مالياتي دانست که با مشارکت مردم و ساير نهادها مي تواند حرکتي نوين در نظام مالياتي به شمار آيد. اين نکته را نيز بايد مدنظر داشت که هدف صرفا برگزار کردن يک جشنواره نيست، بلکه هدف ارتقاء سطح آگاهي مردم در زمينه ماليات و در نهايت عدم وابستگي به درآمدهاي نفتي و در کنار آن توسعه، عمران و آباداني کشور خواهد بود نظام مالياتي بايد به‌گونه‌اي عمل كند كه مردم نسبت به سيستم مالياتي باور و اعتقاد پيدا كنند.

بايد قبول كنيم ماليات از آن دست ويژگي‌هاي نظام اجتماعي است كه پذيرش آن از سوي ملت و نحوه اجراي آن از سوي دولت و حساسيت نخبگان و سازمان‌هاي مردم‌نهاد نسبت به آن، تا حدود زيادي به ويژگي‌هاي فرهنگي كشور، بستگي دارد. ما مي‌توانيم به جرأت بگوييم كه يكي از شاخص‌هاي اصلي توسعه، وجود فرهنگ ماليات است. اين فرهنگ مي‌تواند ريشه اقتصادي، اجتماعي، سياسي، تاريخي، و ... داشته باشد، ولي آنچه مهم است شكل گرفتن اين باورهاست كه موجب عكس‌العمل مردم در مقابل نظام مالياتي مي‌شود.

اشاعه و رشد و گسترش اين فرهنگ در جامعه از آن جهت بسيار حائز اهميت است كه بدون اعتلاي فرهنگ مالياتي و پذيرش ماليات از سوي مؤديان مالياتي، هيچ نظام مالياتي اثربخشي مناسبي نخواهد داشت. متاسفانه در فضاي فرهنگي كشور، نه تنهاپرداخت ماليات يك ارزش تلقي نمي‌شود، بلکه بالعکس، فرار مالياتي مورد تشويق و تمجيد قرار مي‌گيرد.

لذا ضرورت دارد علاوه بر اصلاح قوانين، فرآيندها و روش‌هاي اجرايي و فاصله گرفتن از مديريت سنتي، كم‌اثر و تلف‌كننده منابع سازماني فعلي، بسترهاي فرهنگي مناسب از طرف سازمان بيش از پيش ايجاد شود که با برگزاري جشنواره هايي شبيه جشنواره ملي فرهنگ سازي مالياتي و فرهنگ مالياتي از طرق گوناگون و با استفاده از ابزار هاي نوين، کمک شاياني به اين موضوع خواهد شد

فروش ویژه همراه برآیند از 20 اسفند 1397

درباره صفحات اجتماعی

جهت اطلاع رسانی و ارتباط هرچه دقیق تر و کامل تر با شما

در ارتباط باشید :

اطلاعات تماس

شرکت فکر گستر فناور (سهامی خاص)
  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  66758033 21 98
  www.fekrgostar.com
  تهران خیابان جمهوری خیابان شیخ هادی شماره 163 واحد 1