ورود  \/ 
x
x
ثبت  \/ 
x

چک های بین بانکی در نظام جامع الکترونیکی تسویه می شود

طرح چکاوک

 

چک های بین بانکی در کشور در نظام جامع الکترونیکی تسویه می شود.

ولی الله سیف در مراسم افتتاح طرح ملی چکاوک که با حضور اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهور در محل بانک مرکزی برگزار شد، افزود: با راه اندازی چکاوک در استان خراسان رضوی که در پنجم خرداد ماه صورت گرفت تمام چک های بین بانکی در سراسر کشور در چارچوب طرح نظام جامع پرداخت و به صورت الکترونیکی، مبادله، پایاپای و تسویه می شود.

عدم پردازش الکترونیکی چک ها طی سال های گذشته باعث شده بود تا سطح کیفی خدمات چک با سایر ابزارهای پرداخت کشور فاصله قابل توجهی داشته باشد و کندی فرایند کارسازی چک ها به ویژه چک های بین استانی از یک سو مانعی مهم در سهولت پذیری پرداخت های تجاری محسوب شده و از سوی دیگر از دلایل اصلی تمرکز فعالیت های اقتصادی در پایتخت به شمار می آمد.

همچنین نظارت بر جریان مبادلات و پایاپای چک های بین بانکی در فرایند دستی و کاغذی غیرممکن بوده و به برخی از مشکلات نظیر اضافه برداشت بانک ها دامن می زد.

از آنجا که به لحاظ رفتاری، حقوقی و فرهنگی چک ابزاری است که با وجود توسعه انتقال وجه الکترونیکی تا مدت ها در نظام تجاری کشور کاربرد خواهد داشت، افزودن پردازش چک در نظام پرداخت الکترونیکی کشور الزامی بود لذا از مدت ها پیش اجرای این مهم در دستور کار بانک مرکزی قرار داشت.

وی با بیان آنکه در گذشته فعالیت هایی درخصوص عدم جابجایی لاشه فیزیکی چک در اتاق های پایاپای فعالیتی مشکل و سخت بود، اظهار داشت: با توجه به معماری و ساختار آن توسعه بیشتر و سریع تر را با موانع جدی روبرو ساخته و نظارت و مبادلات را با دشواری همراه کرده بود.

وی با اشاره به پیشنهاد بانک مرکزی به شورای پول و اعتبار برای ایجاد سامانه چکاوک و تصویب و ابلاغ آن توسط این شورا، گفت: در طراحی سامانه چکاوک که ظرف پنج ماه صورت گرفته در مرداد سال 92 مستند رابط کاربری آن برای بانک ها تنظیم و منتشر شد و مطابق با آخرین دستاوردهای فنی در سطح بین المللی تصویربرداری از چک و انتقال داده و تصاویر بین واحدهای بانکی در ساختاری متمرکز و یکپارچه در سراسر کشور با استفاده از زیرساخت قدرتمند شبکه ارتباطی بین بانکی مدنظر قرار گرفت.

رییس کل بانک مرکزی گفت: ظرف 6 ماه ابعاد اجرایی طرح همزمان با توسعه سامانه های نرم افزاری و با ارائه راهکارها و فرآیندهای جدید تدوین شد.

همچنین در اردیبهشت ماه سال 93 نسخه اولیه سامانه چکاوک در 22 بانک مورد آزمون قرار گرفت.

وی ادامه داد: با رفع اشکالات و مسائل اجرایی نسخه نهایی در مهرماه 93 در چهار استان زنجان، قزوین، قم و البرز عملیاتی و اتاق های پایاپای اسناد بانکی در این استان ها تعطیل شدند.

به گفته وی، عملیاتی کردن سامانه بر مبنای دسته بندی استان ها و مطابق با کسب نظرات دقیق کارشناسی و اجرایی بانک ها صورت گرفت که نقطه عطف این فرایند عملیاتی کردن چکاوک در دی ماه سال 93 در استان تهران بود و در نهایت تکمیل پوشش ملی سامانه در پنجم خردادماه سال جاری و با الحاق استان خراسان رضوی به طور کامل صورت پذیرفت.

وی با بیان آنکه بیش از 200 واحد پایاپای در کشور که چندین دهه امور مربوط به مبادلات چک های بین بانکی را به صورت دستی انجام می دادند طی این مدت تعطیل شده است، گفت: تمام فرایندهای پایاپای چک به صورت تمام الکترونیکی درآمدند.

فروش ویژه همراه برآیند از 20 اسفند 1397

درباره صفحات اجتماعی

جهت اطلاع رسانی و ارتباط هرچه دقیق تر و کامل تر با شما

در ارتباط باشید :

اطلاعات تماس

شرکت فکر گستر فناور (سهامی خاص)
  این آدرس ایمیل توسط spambots حفاظت می شود. برای دیدن شما نیاز به جاوا اسکریپت دارید
  66758033 21 98
  www.fekrgostar.com
  تهران خیابان جمهوری خیابان شیخ هادی شماره 163 واحد 1